Zapraszam kluby …

Ethnotrans, muzyka jak narkotyk

Prowadzisz klub lub pub z miłą atmosferą? Może mogę u Ciebie zagrać?

Kim jestem? Jarosław Żeliński, multiinstrumentalista (zawodowo analityk). Od 1998 grywam okazjonalnie w klubach, głównie warszawskich. Jest miłośnikiem trasowej, instrumentalnej muzyki o podłożu etnicznym, bazującej głównie na muzyce obrzędowej. Krąg moich zainteresowań muzycznych to głównie world music, ethnojazz, fusion a także muzyka ilustracyjna. Gram na wielu instrumentach, jednak największą moją pasją są flety i syntezator oraz ambientowa atmosfera koncertu na żywo.

Występowałem z twórcami i zespołami: Metrad, Goście z Nizin, Werchowyna, The Irish Connection, Piotr Novotnik, Maciek Cierliński, India Czajkowska i wieloma innym podczas wielu jamów, koncertów, także na festiwalu muzyki celtyckiej w Dowspudzie. Wraz z poetką Moniką Gąsiorek i Vlepkarzem Ziutkiem tworzył nowatorskie spektakle poezji żywej ilustrowanej ambientową muzyka o etnicznym podłożu.

Obecne moje występy solowe (czasami z zaproszonymi gośćmi) to w całości muzyka grana na żywo: improwizowana muzyka na flety z elektronicznym tłem, inspirowana etniczną muzyką obrzędową i atmosferą miejsca koncertu. Na rynku dostępne są jedynie butlegowe nagrania z moich koncertów (posłuchaj).

Gram na wielu instrumentach jednak największą moją pasją są proste drewniane flety i fujarki oraz bębny i medytacyjna atmosfera koncertu na żywo. Co sadzę o muzyce etnicznej wyjawiłem w wywiadzie dla stacji radiowej RadioWID: Wywiad_ETHNOTRANS.

Muzyka obrzędowa, transowa czy jak byśmy jej nie nazwali, w odróżnieniu od muzyki tanecznej, pozwala na uspokojenie się ale także na nabranie pozytywnej energii. Wyciszenie i medytacja a zarazem rytmiczny trans w wielu kulturach zastępuje z powodzeniem substancje odurzające i narkotyki, działa na wyobraźnię, pozwala uwolnić się od przyziemnego stereotypu, otwiera oczy na inne niż zwyczajne światy.

Jarek Żeliński – wywiad dla RadioWid

Zapraszam do posłuchania nagrań z wybranych koncertów na żywo.

Kontakt: